Starosta Žitaviec za SMER-SD vyšetrovaný v prípade rozsiahlej nelegálnej skládky

Autor: Imrich Švec | 24.4.2019 o 11:03 | (upravené 25.4.2019 o 7:45) Karma článku: 10,15 | Prečítané:  4198x

V obci Žitavce sa opäť zväčšila lokálna nelegálna skládka odpadu. Vývoz odpadu musela zastaviť polícia a vyšetrovaný pre udelenie súhlasu s vývozom je aj starosta obce za SMER-SD

Občania Žitaviec dlhé roky poznajú nelegálnu skládku odpadu, ktorá sa nachádza na mieste bývalej bane na ťažbu piesku v smere na obec Melek.

Táto skládka sa v posledných mesiacoch stala terčom ďalšieho nelegálneho vývozu nebezpečného odpadu. Podľa občanov obce sa na toto miesto naviezlo zhruba 400 nákladných áut zmiešaného odpadu. Jednalo sa prevažne o stavebný odpad, zeminu, no obsahoval aj nebezpečné látky ako je asfalt, betón a azbestové eterne. Vyvážatelom tohto odpadu mala byť stavebná firma z Vrábeľ čo dosvedcuju fotografie nákladných áut zhotovených priamo počas nelegálneho vývozu tohto odpadu.

O páchani tejto nelegálnej činnosti bola informovaná aj polícia, ktorá po anonymnom oznámení zastavila predmetné nákladné autá pričom sa potvrdilo podozrenie z páchania trestnej činnosti.

Podľa informácií od svedkov mal samotný vývoz nelegálneho odpadu povoliť novozvolený starosta obce Žitavce MVDr. Stanislav Strieška (SMER-SD).

O stanovisku k tomuto prípadu bolo požiadané aj Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre. „Polícia vo Vrábľoch vedie v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci pre trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi. V prípade prebieha vyšetrovanie.“, píše v stanovisku hovorkyňa KR PZ v Nitre. Aktuálne zatiaľ v prípade nebol nikto obvinený.

Polícia by mala počas vyšetrovania preveriť, či okrem neoprávneného nakladania s odpadmi nedošlo aj k trestnému činu korupcie, nakoľko starosta obce mohol práve za neoficálne dovolenie likvidácie stavebnej firmy z Vrábeľ osobne profitovať. Likvidácia podobného typu odpadu je totiž finančne nákladná a v danom regióne je cena za spracovanie podobného typu odpadu pomerne vysoká. Mnoho fyzickych osob a aj firiem preto využíva na likvidáciu odpadu práve čierne skládky, čo predstavuje lacnejší, no protizákonný spôsob likvidácie. V prípade skládky v obci Žitavce bolo podľa odhadov svedkov navezených až zhruba 3 až 4 tisíc ton odpadu, čo by v prípade oficiálnej likvidácie predstavoval náklad vo výške niekoľkých stoviek tisic eur.

V deň policajného zásahu nastala este jedna kuriózna situácia. Keď príslušníci policajného zboru zastavili prvé nákladné auto, na ceste na skládku smerovalo ešte jedno nákladné auto, ktoré však po zistení o práve prebiehajúcom zásahu odpad vysypalo priamo v obci pred starým kaštieľom. Zloženie a typ odpadu zodpovedal odpadu ktorý sa dlhodobo navážal na predmetnú čiernu skládku.

Celý priebeh vyšetrovania bude pozorne sledovaný a o ďalšom vývoji budem informovať na tomto blogu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kaderníctva už majú poradovníky, plavárne riešia, či sa im oplatí otvoriť

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.


Už ste čítali?