Využívanie kompetencii starostu na zastrašovanie nepohodlných občanov v obci Žitavce

Autor: Imrich Švec | 3.12.2019 o 0:02 | (upravené 3.12.2019 o 11:05) Karma článku: 2,50 | Prečítané:  1042x

Starosta vyšetrovaný zo závažných trestných činov súvisiacich s rozsiahlou nelegálnou skládkou sa rozhodol využívať svoje „kompetencie“ na zastrašovanie občanov, ktorí sa v tejto enviromentálnej kauze postavili proti nemu.

Konkrétne sa jedná o zaberanie obecných pozemkov pred domami obyvateľov obce na uskladňovanie rôzneho súkromného Majetku.

Obyvatelia hlavne v menších obciach totiž často krát využívajú obecné pozemky pred svojimi bydliskami na krátkodobé alebo dlhodobé uskladnenie svojho majetku, napríklad stavebného materiálu, dreva, a podobne. Pokiaľ takéto uskladnenie neprekračovalo určité hranice a materiál netvoril prekážku, bolo v obci Žitavce bez výhrad tolerované.

Aktuálne sa však téma zaberania verejného priestranstva začala riešiť omnoho radikálnejším spôsobom, ktorý už siaha na peňaženky jej obyvateľov. 

Starosta začal rozposielať jemu nepohodlným obyvateľom obce výzvy na odstránenie materiálu z obecného priestranstva rovno s vyčíslením dane za užívanie za celú dobu ako dlho sa daný materiál na pozemku nachádzal a akú plochu zaberal.

Na uvedenej fotografii je možné vidieť takúto výzvu s pečiatkou a podpisom starostu, aj so sumou na uhradenie vypočítanej v tomto konkrétnom prípade. Vymeraná daň za prenájom od roku 2014 je teda v tomto konkrétnom prípade vyčíslená na neuveriteľnú sumu 4380 eur

Na priloženej výzve si treba všimnúť ešte posledný odstavec, ktorý je reakciou na občanove predchádzajúce upozornenie že v obci nie je jediný kto ma uskladnený nejaký materiál na obecnom pozemku pred svojim domov. Namiesto toho aby obec pristupovala ku všetkým svojim občanom rovnako je však v liste jasne napísané aby sa ľudia samy stali udavačmi svojich susedov.

Pokiaľ sa totiž obec rozhodne plošne riešiť problém zaberania obecného priestoru súkromným majetkom, mala by v rámci rovnosti ľudí pred zákon sama zistiť skutočný stav v obci a všetkým ľudom ktorý takto verejný priestor zaberajú bola zaslaná rovnaká výzva aj s vyrubenou výškou dane v prípade neodstránenia.

Na priložených fotografiách z obce je jasne vidieť že uskladňovanie majetku na obecnom priestranstve je skutočne bežné a viaceré kopy stavebného materiálu sa nachádzajú v nezmenenom stave už roky.

Uvedene konanie starostu sa však dá vnímať aj ako snahu o ukážku svojich kompetencii za účelom znepríjemnenia života v obci ľuďom, ktorý otvorene vystupujú proti nemu najmä v kauze rozsiahlej nelegálnej skládky o ktorej sa písalo v predchádzajúcom článku.

Ľudia v obci by si však v každom prípade mali dať svoj súkromný majetok z verejného priestranstva odstrániť. Je totiž veľmi pravdepodobne že keďže sa zaslali výzvy iba niektorým nepohodlným občanom, budú nasledovať ďalšie nahlasovania podobných situáciach a udávania občanov aby sa dosiahlo rovnakej spravodlivosti pre všetkých. 

Starostove selektívne uplatňovanie zákona môže totiž spôsobiť reťazovú reakciu vzájomného udávania čoho jediným výsledkom bude zbytočné narušenie pokojných vzťahov v dedine. Rovnako zarážajúci je aj fakt že starosta obce je už vo svojej funkcii druhé obdobie a počas celej tejto doby mu uvedené zaberanie verejného priestranstva neprekážalo.

Na záver uvedieme, že tento článok neslúži na udávanie ľudí za neopravnené zaberanie verejného priestoru, ale jeho účelom je zdvihnutie kritiky voči starostovi za jeho selektívne a svojvoľné zneužívanie svojich kompetencii v bojiproti jemu vybraným ľuďom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?